Amerikanske Militære Karrierer

Naval Postgraduate School i Monterey, Californien

Naval Postgraduate School (NPS) er placeret på Stillehavet i Monterey, Californien, 120 miles syd for San Francisco. NPS campus dækker 627 acres jord i Monterey County, der har været hjemsted for skolen siden 1947. NPS huser avancerede laboratorier, adskillige akademiske bygninger, et fremragende bibliotek, offentlige boliger og imponerende rekreative faciliteter.



Montereys rige historie, sagaen om Californiens Mission Trail, historiske Fisherman's Wharf og Cannery Row, 17 golfbaner i verdensklasse, verdens bedste akvarium, et unikt udvalg af butikker og gallerier og et spektakulært udvalg af parker og naturområder kombineres til give et virkelig spektakulært sted at bo og arbejde. Monterey-halvøen er blevet kaldt det største møde mellem land, hav og himmel og er anerkendt som en ideel ferie- og forretningsdestination.

Det Naval Postgraduate School's kombination af operationelt erfarne studerende og forsvarsorienterede fakulteter giver en kvalitetsramme til at udføre tværfaglig forskning i komplekse problemstillinger relateret til nationalt forsvar og hjemlandsforsvar. Som sådan relaterer mange af de forsknings- og akademiske programmer på NPS sig til det operationelle niveau af krig. Større kommandoer omfatter Naval Postgraduate School, Center for Cryptology Detachment, Fleet Numerical Meteorology and Oceanography Center, Defense Language Institute/Presidio of Monterey, Naval Research Laboratory og Naval Medical Administration Unit.

Beliggenhed/Kørselsvejledning

Fra San Francisco og San Jose

1. Tag US Route 101 South mod Prunedale
2. Ved Prunedale, tag CA Route 156 West til CA Route 1 South
3. Fortsæt på CA rute 1 S til Monterey
4. Tag afkørslen 'Del Monte Avenue'
5. Følg skiltene til Del Monte Avenue og drej til venstre ad Sloat Avenue
6. Drej til venstre ved stopskiltet for at komme ind i hovedporten

Fra Los Angeles og San Diego

1. Tag US Hwy 5 North mod Sacramento
2. Ved Lost Hills, tag CA Route 46 West mod Paso Robles
3. Ved Paso Robles, tag US Route 101 North mod Salinas
4. Ved Salinas, tag CA Route 68 West til Monterey
5. Hold til venstre ad 68 W for at flette ind på CA Route 1 South
6. Tag den første 'Monterey'-afkørsel
7. Bliv til venstre ved afkørslen, drej til venstre ad Aguajito Road
8. Efter 0,5 miles drej til venstre ved Mark Thomas Drive
9. Følg Mark Thomas Drive til Sloat Avenue
10. Drej til højre ved stopskiltet for at komme ind i hovedporten

Fra Monterey Peninsula Lufthavn

1. Vejen, der fører ud af lufthavnen, er Olmstead Road
2. Følg Olmstead Road til Garden Road - første gade til højre
3. Drej til højre ad Garden Road
4. Tag Garden Road til 3-vejs lyskryds; drej til venstre ad Mark Thomas Drive
5. Drej til højre ad Sloat Avenue ved første lyskryds
6. Drej til højre ved stopskiltet for at komme ind i hovedporten

Ankommer med fly

Monterey betjenes af tre store flyselskaber med de fleste flyforbindelser gennem enten San Francisco, Los Angeles eller Salt Lake City.

taxaer

Personer, der tager en taxa, skal henvise chaufføren til at tage dem til hovedporten ved NPS.

Hovedtelefonnumre

Kaptajn Kathryn M. Hobbs. Foto udlånt af U.S. Navy

Adgang 656-3093
Alumni Relations Office 656-3172
Bachelor Enlisted Quarters (BEQ) 656-2060
Bachelor Officer Quarters (BOQ) 656-2069
Kapellaners kontor 656-2241
Dekan for studerende 656-2291
Vagtkontor (Quarterdeck) 656-2441
Flåde- og familiestøttecenter 656-3060
Husholdningsgoder/Personlige ejendele 656-2151
Bolig Hovedkontor 644-0400
Informationsteknologi - Help Desk 656-1046
Internationale programmer 656-2186
Juridisk kontor 656-2506
Moral Welfare and Recreation (MWR) 656-2170
Navy Lodge 372-6133
Navy Lodge reservationer 800-628-9466
Office of Continuous Learning (OCL) 656-3950/1108
Instruktionskontoret 656-3059
Personalestøtteafdeling (PSD) 656-1926/1928
Public Affairs Office 656-2023/2024
Registrer 656-2591
Studenterservice 656-3814
Billet- og turekontor (MWR) 656-3223/3224
Køretøjsregistrering 656-1174/2556

NØDNUMRE
Brandstation - NPS 9-911
Brandstation - POM bilag 242-7701/2
Hospital - Community Hospital of the Monterey Peninsula (CHOMP) 625-4900
Hospital, Salinas Valley Memorial 755-0700
NPS Tandklinik 656-2477
NPS Quarterdeck 656-2441
POM Army Health Clinic | Lægebesøg 242-5741
POM Vagtlæge (mobiltelefon) 594-8590
POM Vagtlæge (personsøger) 648-2177
POM Naval Medical Admin Unit 242-5614/5
Politi - CSUMB 582-3391
Politi - Monterey 646-3914
Politi - NPS Administrative 656-2556
Politi - NPS-nødsituationer 656-2555
Politi - POM bilag 242-7851
For at rapportere computerproblemer 656-1046
For at rapportere bygnings-/vedligeholdelsesproblemer 656-2526

Befolkning/Større enheder tildelt

Naval Postgraduate School Professorer. Foto udlånt af U.S. Navy

Næsten 1.500 studerende deltager i NPS. Elevkorpset består af officerer fra de fem amerikanske uniformerede tjenester, officerer fra cirka 30 andre lande og et lille antal civilt ansatte. Udvælgelse af officerer til fuldt finansieret kandidatuddannelse er baseret på enestående professionel præstation som officer, forfremmelsespotentiale og en stærk akademisk baggrund. Fakultetet, hvoraf størstedelen er civile, er hentet fra en bred og forskelligartet baggrund af uddannelsesinstitutioner og repræsenterer en prestigefyldt gruppe af forskere. Hver klasse undervises direkte af et fakultetsmedlem, hvoraf over 99% har en ph.d.

Større kommandoer ved NPS omfatter Naval Postgraduate School (NPS), Center of Cryptology Detachment (CCD), Fleet Numerical Meteorology and Oceanography Center (FNMOC), Defense Language Institute/Presidio of Monterey (DLI/POM), Naval Research Laboratory (NRL), Naval Medical Administration Unit (NMAU).

Midlertidig logi

Receptionen på Navy Gateway Inn. Foto udlånt af U.S. Navy

Naval Postgraduate School tilbyder nyrenoverede værelser i det historiske Del Monte Hotel, nu omdøbt til Herrmann Hall. CBQ prioriterer reservationer til militær og DoD civil tjeneste på TAD eller PCS ordrer. Plads 'A'-værelser vil blive tilbudt (hvis tilgængeligt) kl. 15.00 hver dag, kun for den aktuelle nat. Omkostningerne er:

* $25,00 per nat for et enkeltværelse uden tekøkken
* $35,00 per nat for et enkeltværelse med tekøkken
* $45,00 per nat for en suite med 1 soveværelse med tekøkken

Reservationer kan foretages på 831-656-2060/DSN 312-756-2060 eller 831-656-2069/DSN 312-756-2069. Den maksimale opholdstid er 30 dage. Kæledyr er nu tilladt.

Navy Lodges

Du kan kontakte Navy Lodge på 800-628-9466, 831 372-6133, FAX 831-372-6307 eller online.

Værelset koster $73,00 per nat. Kæledyr på 50 pund og derunder er tilladt og koster $50 for et ophold på 1-6 nætter, $100 for et ophold på 7-30 nætter.

Navy Lodge er inden for gåafstand til Housing Welcome Center, La Mesa Elementary School, NEX Mini-Mart, Family Service Center Kort køretur til Fisherman's Wharf, Cannery Row, Monterey Bay Aquarium, Naval Postgraduate School, Navy Exchange og Gymnasium.

Indtjekning kl. 15.00 - 18.00, udtjekning kl. 12.00. Indkvartering: 72 enheder med eget bad. Familieboliger. Dette er et ikke-ryger anlæg.

Hvis CBQ eller Navy Lodge ikke er tilgængelig, anbefales det, at den studerende (og deres familie) og personalet er forberedt på at bo på et hotel i den første uge eller deromkring, mens de tjekker boligsituationen ud (gennemsnitlig pris $60-$100 per nat per værelse afhængig af beliggenhed og årstid).

Reservationer kan foretages hos Resort to Me på 800-757-5646 eller 831-646-9250. Dette er et bureau, der vil finde boliger, der passer til dine behov; alt hvad der er nødvendigt er at ringe, fortælle dem hvor mange personer, foretrukket område og foretrukket prisklasse.

En anden mulighed er Sun Bay (placeret på det, der plejede at være Ft Ord - omkring 6 miles fra NPS) på 800-285-3131 eller 831394-2515 - de har møblerede lejligheder, som de lejer ugentligt eller månedligt.

Boliger

Parkerne ved Monterey Bay. Foto udlånt af U.S. Navy

På nuværende tidspunkt er der ikke venteliste til statslig bolig på Søværnets Efterskole. For at sikre bolig skal servicemedlemmet forsyne deres lokale kontor med en udfyldt ansøgning, DEERS-oplysninger og ordrer til Monterey.

Militære medlemmer tilknyttet Monterey-halvøen bor i militærboliger i Ord Military Community. Servicemedlemmer skal underskrive en aftale med Pinnacle Management, entreprenøren, der er ansvarlig for driften af ​​Monterey Bay Military Housing (MBMH).

Hvis du har brug for yderligere oplysninger, ring til Housing Welcome Center (Clark Pinnacle), 1301 Leahy Rd., Monterey, CA 93940, 831-644 0400 eller Fleet Family Support Center på 831-656-3060, DSN 312-756-3060.

Internationale studerende, der modtager løn svarende til US BAH, bør henvise til deres tilsvarende rang-båndsområde for boliginformation. Hvis beboeren er en del af FMS-programmet, er der udvalgte boliger til rådighed inden for ældre La Mesa Housing. Når dette område er fyldt, kan familien vælge at bo i Marshall Park til FMS-taksten. FMS-studerende kan også vælge at tage et nyt hjem ved at betale fuld amerikansk BAH-ækvivalens. Det primære kontor er La Mesa Village på 866-902-6613.

Marshall Park er tilgængelig for alle rank bands fra E5 - O6 til faste huslejer. Det primære kontor er Marshall Park på 866-598-2655.

Presidio of Monterey og Naval Post Graduate Historical Housing har 41 boliger, der er reserveret til nøgle- og essentielle beboere som identificeret ved kommando. Det primære kontor er La Mesa Village på 866-902-6613.

Der er en hvervet enkelt sømand sovesal placeret på Naval Postgraduate School. Enlige sejlere E-4 og nedenfor prioriteres at opholde sig på kollegiet, men kan med kommandogodkendelse opholde sig uden for installationen. Enlige sejlere fra E-5 og derover kan vælge at opholde sig uden for installationen. Hvervede geografisk adskilte ungkarle kan opholde sig på kollegiet, men enlige hvervede sejlere prioriteres.

Udgifterne til boliger uden for installationen er høje, fordi Monterey er et feriested/område med høje leveomkostninger. Den gennemsnitlige månedlige lejepris for en studielejlighed med 1 soveværelse og 1 badeværelse er $950. Den gennemsnitlige forsyningsomkostning er $200 pr. måned. Mange lejligheder kræver, at du underskriver en etårig lejekontrakt og er umøbleret.

Der er aktuel tilgængelighed for alle uledsagede servicemedlemmer. E1 - E4 kan vælge at bo alene i Lower Stilwell i en 2 værelses på BAH eller kan vælge en 3 værelses til den faste leje. Hvis der ikke er to ledige soveværelser, vil de opgradere et servicemedlem til en større størrelse i afventning af tilgængelighed. E5 - E9 kan vælge at bo alene i Marshall Park ved BAH eller den faste sats, alt efter hvad der er lavere. O1 - O6 kan vælge at bo i La Mesa Cliffs eller Pineview rækkehuse til BAH eller fast rate, alt efter hvad der er lavere. De giver servicemedlemmer mulighed for at vælge at bo sammen til faste huslejer.

Skoler

Løjtnant Cmdr. Keith Baravik viser Monterey Academy of Oceanographic Science-studerende, hvordan han kan styre en robot-enhed ved hjælp af sin bærbare computer under deres dagslange besøg på Naval Postgraduate School. Foto udlånt af U.S. Navy

De offentlige skoler er i Monterey County, i La Mesa (beliggende mindre end 2 miles fra Naval Postgraduate School), og på Ord Military Community drives af Monterey Peninsula Unified School District. Skoleåret løber fra begyndelsen af ​​august til begyndelsen af ​​juni med tre frikvarterer (oktober, december og marts).

Skoledistriktet har 12 grundskoler, 4 mellemskoler og 4 gymnasier. Der er ingen DoDDs-skoler på basen.

Der er et gebyr for buskørsel baseret på indkomst og/eller familiestørrelse.

Monterey Peninsula Unified School District (MPUSD) Special Services anmoder om, at indkommende militærfamilier med børn med særlige behov i alderen 3 år til gymnasiet kontakter kontoret og faxer eller mailer barnets aktuelle individuelle uddannelsesplan og/eller andre relevante oplysninger. For mere information kontakt 831-392-3827.

Monterey Home Charter School (MCHCS) er en K-12 offentlig skole efter eget valg, der tilmelder elever i Monterey County og eventuelle tilstødende amter. MCHCS arbejder i partnerskab med forældre til elever for at hjælpe dem med at designe et akademisk program, der følger California State Standards and Guidelines.

Efter at have tilmeldt sig MCHCS-programmet, får familier tildelt en ressourcelærer, som vil arbejde med dem på en ugentlig basis. Ressourcelæreren hjælper familier med at designe, implementere og vedligeholde et personligt tilpasset uddannelsesprogram. Forælderen påtager sig derefter ansvaret for at være den primære leverer af deres barns uddannelsesprogram.

Familier, der er interesserede i MCHCS-programmet, skal først deltage i et ugentligt informationsmøde. Her vil de lære mere specifikke detaljer om MCHCS-programmet. På mødet kan forældre udfylde en 'Anmodning om deltagelse' formular. Familier, der fuldfører tilmeldingsprocessen, tildeles derefter en ressourcelærer og bliver formelt optaget i MCHCS-programmet. For mere information ring venligst på 831-755-0331; FAX 831-755-0837.

Der er mange muligheder for privatskoler i området.

Der er begrænset eller ingen voksenuddannelse på installationen. Monterey Peninsula Unified School District tilbyder dag- og aftenkurser, som giver voksne mulighed for at opnå et gymnasium eller et certifikat for generel uddannelsesudvikling. Udbudte kurser inkluderer forældreuddannelse, statsborgerskabsklasser, computerlaboratorium, engelsk som andetsprog, Alzheimer og klasser skræddersyet til ældre voksne.

Børnepasning

Tech Connection/Teen- og ungdomscenter beliggende i La Mesa Village. Foto udlånt af U.S. Navy

Naval Postgraduate School Child & Youth-programmerne tilbyder tjenester til børn i alderen 6 uger til 17 år i topmoderne faciliteter, der er designet til at rumme den passende aldersgruppe. Faciliteterne er inden for gåafstand fra boligerne i La Mesa Village. La Mesa Elementary School ligger lige ved siden af ​​Child Development Center og op ad gaden fra Tech Connection.

Child Development Center er indrettet til børn i alderen 6 uger - 6 år (Børnehave). De tilbyder fuldtidspleje, drop-in care, livsfærdighedsberedskab førskoleprogram og før og efter børnehavepleje. De er placeret på tværs af gaden fra boligkontoret. Du kan kontakte dem på 831-656-2734.

En 'Anmodning om pleje'-formular til lånere, der ønsker at blive sat på venteliste til pleje, er nu på Søværnets hjemmeside. Du kan gå online og gå til 'Anmodning om pleje' og udfylde formularen.

Programmer, der tilbydes gennem børneudviklingsprogrammet inkluderer: Fuldtids spædbørnsprogram (6 uger til 1 år), Fuldtids program før småbørn (i alderen 1-2 år), fuldtids børneprogram (i alderen 2-3 år), Fuldtids børnehaveprogram (i alderen 3-6 år), før- og efterskole børnehaveprogram og Life Skills Readiness-program (Part Day Preschool Enrichment Program).

Den konsoliderede regionale venteliste for alle søværns børne- og ungdomsprogrammer (Child Development Centres, Child Development Homes, School-alder care, Youth-programmer) ved Naval Postgraduate School-området vedligeholdes af ressource- og henvisningskontakten på 831-656- 2734. COMNAVREGSW INSTRUCTION 1700.13b gælder.

Gebyrer er i overensstemmelse med DoD regler; alle gebyrer er baseret på den samlede familieindkomst.

Udviklingshjem Udviklingshjem er et alternativ til centerbaseret omsorg for børn fra 6 uger til 12 år og foretrækkes ofte af familier på grund af de små gruppestørrelser, den hjemlige atmosfære og de fleksible åbningstider, som andre centre ikke kan rumme . Børneudviklingshjem hjælper forældre ved at tilbyde varme, familiemæssige rammer, hvor børn kan deltage i udviklingsegnede læringsaktiviteter såvel som hjemmelivserfaringer.

Søværnet certificerer børneudviklingshjem i La Mesa Housing. For mere information eller for at blive certificeret til at drive dit hjem Child Development Home, ring 831-656-2734.

Program for skolealderpleje (SAC).

SAC-programmet tilbyder før og efter skolepasning for La Mesa Elementary-elever i alderen 5 - 12 (K-6. klasse), hverdage 7:30 - 8:00 og 14:00 - 18:00. Day Camps tilbydes, når skolen ikke er i session, hverdage 9:00-17:00. Du kan kontakte ungdomscentret på 831-656-2127 for mere information om SAC-programmet.

Lægebehandling

Kvalitetssundhedspleje er tilgængelig for det militære samfund gennem Presidio of Monterey Army Health Clinic (831-242-5614/5, DSN 312-768-5614/5) og de tre hospitaler i området. Der er en Navy Medical Administrative Unit (NAMU) placeret i Army Clinic.

Presidio fra Monterey Army Health Clinic yder behandling til Aktivt militær kun personale. Det TRICARE system yder lægehjælp til familiemedlemmer (1-800-242-6788 Coordinated Care Division - (831) 242-0304/08).

Du kan kontakte Family Member Dental Plan (FMDP) på 1-800-337-9991 eller Dependent Dental Plan (DDP) på 1-800-866-8499. Branch Dental Clinic's telefon er (831) 656-2477 EMERGENCY BEEPER: 685-5323 eller Quarter Deck (831) 656-244.